Topkapi Sarayı ( Saray-i Cedid)

Topkapı Sarayı Tarihçesi

Topkapı Sarayı Osmanlı Sultanlarının ikametgahı, devlet yönetim ve eğitim merkezlerinden biridir. İstanbul Fatih’i Sultan ikinci Mehmed tarafından 1460- 1478 yılları arasında yaptırılmış olan ve zamanla belli ilaveler yapılan sarayda, Osmanlı Padişahları ve Saray halkı 19. yüzyılın ortalarına kadar ikamet etmiştir. 19. yüzyılın ortasında Sultanlar devlet Protokolü ve merasimlerine ilişkin gereksinimleri karşılamakta yetersiz kaldığı için Dolmabahçe Sarayı’na taşımışlardır. Ancak Saltanat hazinesi Mukaddes,emanetler ve imparatorluk arşivleri Topkapı Saray’ında muhafaza edilmiştir. Topkapı Saray’ının asıl adı Sarayı Cedid yani Yeni Saray demektir.

Topkapi Sarayı ( Saray-i Cedid)
Topkapi Sarayı ( Saray-i Cedid)

Topkapı Saray’ının ismi neden değişti

Yeni Saray’a Topkapı Sarayı denmesi şu şekilde gerçekleşmiştir. Sultan 1 Mahmut tarafından Bizans surlarının yakınına yaptırılan ve önündeki Selam topları nedeni ile Topkapusu Sahil Sarayı denilen, büyük ahşap Sahil Sarayı bir yangını tamamen yok olunca bu sarayın ismi yeni saraya verilmiştir. Yüzyıllarca  gelişen ve büyüyen Topkapı Saray’ının planlarını belirlemekte ise Saray teba ilişkilerinin büyük rolü olmuştur. Topkapı Sarayının ismi kısaca Selam toplarının bulunduğu ahşap Sarayın yanması ile  Sultan 2. Mehmet tarafından yapılan günümüz ismi ile Topkapı Sarayı olan Saray Cedide verilmiştir.

Topkapı Sarayı 3 ana kapı 4 avludan oluşmaktadır. Kapıları bab-ı Hümayun ,Darüsselam ,Babüssaade şeklindedir.Avluları ise Harem, Hasbahçe (Gülhane) bahçelerden oluşur.

Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında, İstanbul yarımadasının ucunda bulunan Sarayburnu’ndaki Bizans akropolü üzerine inşa edilen Saray, 1400 metre uzunluğundaki “Sur-ı Sultani” denilen yüksek ihata duvarları ile karadan, deniz tarafından ise Bizans surlarıyla çevrilmiştir. Saray’ın kapladığı alan yaklaşık 700.000 metrekaredir. Bu alanın önemli bir bölümü Hasbahçe’ye ayrılmıştır. Topkapı Sarayı temelde Bîrun ve Enderun olmak üzere iki teşkilattan oluşur. Harem, Enderun’un bir bölümüdür. Saray’ın oturum planı, merasimleri, mekânları bu teşkilata göre düzenlenmiştir.

Topkapı Sarayı Nerededir ve Mimarları Kimlerdir ?

Topkapı Sarayı günümüz, İstanbul Fatih ilçelerinden Cankurtaran Mahallesinde bulunmaktadır. Saraya mimarlığı ile hayat veren Mimarlar kısaca şunlardır; Mimarsinan ,Sarkis Balyan,Davut ağa ve Acem Ali’dir.

Topkapı Sarayı Ziyaret Tarihleri

Topkapı Sarayı Ziyaretleri ;Pazartesi,Salı,Perşembe ve Cuma günleri sabah 09:00 – 18:00 arası ziyarete açık,  Çarşamba günleri ise sabah 09:00 – 16.45 arasında ziyarete açıktır.Hafta sonları ise 12:00 – 18:00 arası  açıktır.

2 Comments

  1. İstanbul Otelleri ve Bakırköy otelleri İstanbul |Bakirkoyotel.com

    […] aynı şehir sınırları içerisinde bulunduran başka bir il bulunmamaktadır. Tarihi surları,Topkapı Sarayı,Ayasofya Camii, Kapalı çarşısı,Yerebatan Sarnıcı,Eminönü Galata Köprüsü gibi Anadolu […]

  2. Selim oral

    Topkapı sarayı hakkında ki bilgilendirmeniz çok hoş

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>