Fildamı Sarnıcı

Fildamı Sarnıcı Hakkında

Fildamı Sarnıcı Bizans İmparatorluğu tarafından yapıla, tahminen 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülen, İstanbul’un dört büyük açık sanıklarından biridir. Fildamı adının tam olarak nereden geldiği bilinmemekle beraber, Bizans ordusuna ait fillerin barındırılmış olduğundan dolayı bu ismin konduğu düşünülmektedir.

Fildamı sarnıcının bulunduğu bölgeye en yakın Bakırköy oteller, Bakırköy meydanı tarafında kalan Bakırköy otel işletmeleridir. 
Tarihi dokunun en üst seviyede olduğu Bakırköy, zengin tarihi mirasları ile sizleri tarih yolcuğuna davet ediyor.

Fildamı Sarnıcı Mimarisi

Fildamı sarnıç duvarlarının çıkıntıları ile beraber, kalınlığı 7 metre, yüksekliği  11 metredir. 7 sıra taş, 7 sıra tuğla şeklinde inşa edilen Fildamı , bugün halen Bakırköy ilçe sınırları içerisinde ziyarete açıktır.

""</a

Fildamı Sarnıcı,  İzmir Bornovalı bir ailenin mülkü olarak bir dönem bulunsa da, İstanbul Belediyesi tarafından kamulaştırılarak 1996 yılından itibaren,  açık hava etkinlikleri alanı olarak kullanılmıştır.

Gösteri merkezi olarak anılan Fildamı , 12.000 izleyici kapasiteli olan bir alana sahiptir. Yerli ve yabancı birçok sanatçının konser düzenlediği Fildamı , 2003 yılına kadar bu etkinliklerini sürdürmüştür.

2003 yılında Bakırköy Belediyesi Gençlik merkezine verilmiş olan Fildamı, 2004 yılında Bakırköy Belediyesi’ne bağlanmıştır. Tarihi yapı olarak ziyarete açık olan sarnıç , Bakırköyün  Osmaniye mahallesindedir. Ekrem kurt Bulvarından aşağı inerken, solunuzda Veliefendi Hipodromu sağınızda ise Fil damı Sarnıcını göreceksiniz.

4 Comments

 1. Meryem Evci

  bin yıllık tarihi futbol sahası yapmışlar tarih katilleri. Yazınızı çok beğendim nitekim otelinizi de çok beğeniyorum.

 2. Serap Yılmaz

  Maalesef ziyaret ettim ve ortada ne fil damı kalmış nede sarnıcı, ülkemiz de değer verilmiyor !!!

 3. sevda karaca

  ÇOK GÜZEL BİR TARİHİ YAPI

 4. Kenan Bayar

  Tarihi gerçekten büyüleyici, yazınız da harika olmuş.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>